Скільки молока дає коза за добу ?

11 січня 2020

На те, скільки молока дає коза за певний період часу, впливає безліч факторів. При правильному утриманні продуктивність тварини буде підвищуватися, а при порушенні норм утримання – знижуватися.

На те, скільки молока дає коза за певний період часу, впливає безліч факторів. При правильному утриманні продуктивність тварини буде підвищуватися, а при порушенні норм утримання – знижуватися.

Коза за добу може давати від 2 до 10 л молока. Період лактації коливається в діапазоні від 4 до 8 місяців. Максимум молочності коза досягає після 3-4 окоту. Після 6 приплоду, молока вона починає давати все менше. Рентабельним вважається утримання кози молочної породи до 10 років.

Норми удою

Більш за все, на те, скільки молока дає коза за добу, впливають її вроджені характеристики. В першу чергу вони залежать від породи. У наш час най продуктивнішими вважаються:

  1. зааненська;
  2. альпійська;
  3. біла російська.

Підвищити надої малопродуктивних порід можна схрещуванням. А ось середньодобовий надій з однієї кози породистої, можна підтримати тільки збереженням чистоти породи. Тобто «вливання крові» зі сторони не вітається.

Зааненська порода була виведена в Німеччині. Зараз саме їй належить рекордний надії в 3500 л молока. Але зазвичай цей показник знаходиться в районі 600-800 літрів. Тварини великі: ріст в холці 90 см, вага до 100 кг.

Представники швейцарської альпійської молочної породи кіз можуть приносити більше ніж 1000 літрів молока. Але жирність молока в альпійської кози складає всього 3,5%. Порода має гірське походження, а тому вони дуже витривалі. Головний їх недолік – вартість та складність знайти чистокровну особину в нашій країні.

Біла російська козі – най розповсюджена порода в помірному поясі на просторі колишнього СРСР. Хороша своєю невибагливістю. В рік дає до 600 літрів молока.

Як визначити молочну козу по зовнішньому вигляду

Багато молока дають лише здорові тварини. Тому під час покупки кози зверніть увагу на стан шкіри та вовни. Вовна повинна бути густа, на шкірі повинні бути відсутні висипання. Також у здорових кіз завжди ясні та блискучі очі, вони активні.

З молодих кіз, які ще не виводили потомство, трудно обрати високопродуктивну тварину. Признаки молочності наступають лише після окоту. Це велике вим’я правильної форми, а також чіткі проступаючи молочні вени.

Чому зменшуються надої

На те, скільки молока дає коза на добу впливає безліч факторів, крім характеристик породи. Якщо не буде створено добрих умов, то продуктивність навіть зааненської кози буде нижчою, ніж у безпородної.

Так, на кількість молока впливає змінення обстановки. Природним є сезонне зниження продуктивності в холодний період. Також коза може давати менше молока після перевезення, тому що для неї це дуже великий стрес.

Величезну роль грає раціон та режим харчування. При чому переїдання може нанести шкоди не менше, ніж нестача калорій. Кормити кіз варто в один і той же час. Якщо ви переводите їх на нові корма, то заміну слід робити поступово. Обов’язково повинні бути соковиті корма, які служать головним джерелом вітамінів, оскільки авітаміноз дуже шкідливий.

Режим доїння також впливає на кількість молока. Доїти їх треба в один і той же час. При цьому, бажано, щоб робила це одна людина. Це пов’язано з тим, що тварини прив’язуються до хазяїна.

Серйозною проблемою також вважаються хвороби. Щоб попередити їх появу, треба дотримуватися правил гігієни та утримувати стійло в чистоті.

Як підвищити надої молока у кози?

Найефективніший спосіб підвищити надої – покращити раціон кіз. В період лактації їм необхідно обов’язково давати соковиті корми. В літній час це свіжа трава, а зимою – коренеплоди. В холодну пору року радять давати більше калорійних комбікормів або зернових культур.

Окрім їжі, кози повинні мати постійний доступ до чистої води. Обов’язково давати їм мінеральні добавки, але при цьому треба ретельно розраховувати норму, тому що їх передозування також шкідливе, як і недостача.

Кращі результати показують кози, які утримують на племінних господарствах. Тому, якщо ви тримаєте декілька тварин, то немає необхідності родити для кожного з них окремий загін.

Секреція молока підвищується, якщо кози утримуються на випасі, а не в стійлі. Якщо у вас немає можливості утримувати їх на вулиці, то слід обладнувати невелику площадку, де кози такого утримання зможуть проводити час на свідому повітрі.

Як правильно доїти козу?

Особливого способу доїння, для того щоб підвищити надої, не існує. Але, якщо робити це неправильно, то кількість молока звісно зменшиться. Крім того, порушення технології або ігнорування правил гігієни призведуть до хвороб вимені, що негативно і надовго позначиться на продуктивності кози.

По-перше, як вже говорилося вище, обов’язково потрібно зберігати режим. Незалежно від того, доїте козу ви 2 чи 3 разу на добу, робити потрібно це в один і той же час.

Друге: робити це потрібно в спеціально підготовлених місцях. При доїнні, щоб коза поводилася спокійно, її фіксують за допомогою спеціального нашийника. Для того, щоб вона не відчувала стресу, їй дають корм.

Доять козу ззаду. Спочатку вим’я слід помити, оглядають на наявність ранок, запалення та паразитів. Перші цівки молока, як і при доїнні корови, слід злити в окрему ємність, тому що для вживання в їжу воно не годиться.

Але на підлогу його сдаювати не можна, бо це призведе до появи інфекції.

В цілому процес нагадує доїння корови: сосок беруть в руку і поступово стискають звеху вниз. Якщо вим’я у кози маленьке, то робиться це великим та вказівним пальцем.

Видаювати молоко слід повністю Після цього роблять масаж вимені та змазують його спеціальним кремом.

Доїльні апарати для кіз

Набагато простіше буде утримувати кіз, якщо ви будете доїти їх не руками, а спеціальним апаратом. З його допомогою на доїння 5 тварин ви витратите стільки ж часу, скільки зазвичай уходить на одну.

Для маленького рогатого скоту використовується не таке ж устаткування, як для корів. Це пов’язано з фізіологічними властивостями (інша будова вимені), а також, характером кіз. Через те, що вони занадто лячні, краще використовувати масляні доїльні апарати, які працюють значно тихше за сухі, а саме тому не визиватимуть стрес.

Інші статті та новини
Хітові товари
  1. Доїльний апарат Дамілк АІД-1 "Нержавійка"
    11 900 ₴
  2. Доїльний апарат Дамілк АІД-1 "Євро 240-оригінал" П
    12 300 ₴
  3. Доїльний апарат Дамілк АІД-10 "Нержавійка"
    10 400 ₴
  4. Доїльний апарат Дамілк АІД-10 "Євро 240-оригінал" П
    11 250 ₴
  5. Доїльний апарат Дамілк АІД-10 "Коза" (Євро) 1/1 П
    11 500 ₴
  6. Доїльний апарат Дамілк АІД-10  "Коза" (Євро) 1/1 П (два відра)
    13 650 ₴