Симентальська корова. Опис породи і характеристики

11 січня 2020

Симентальська порода корів, мабуть, найпоширеніша порода в світі. Її висока пристосованість до будь-яких умов допомогла їй акліматизуватися на 5 населених континентах.

Симентальська порода корів, мабуть, найпоширеніша порода в світі. Її висока пристосованість до будь-яких умов допомогла їй акліматизуватися на 5 населених континентах.

Говорити про однорідність породи сьогодні не можна - чистокровні симентали живуть тільки на своїй батьківщині в Швейцарії. В інших країнах, куди вони були завезені пізніше, в породі відбувалися деякі зміни, і їм давалися інші назви, наприклад, за часів Радянського Союзу в Україні була виведена українська симентальська порода.

Що ж такого особливо в цьому виді великої рогатої худоби, і чи варто займатися її розведенням в наш час - у всьому цьому розберемося в даній статті.

Походження симентальської породи

Симентал - порода корів, яка має швейцарське коріння. Від назви альпійської річки Сімм вона отримала і свою назву. Раніше використовувалася і інша назва: бернська порода корів, за назвою Бернського високогір'я.

Конкретних предків і точних дат появи цієї породи назвати неможливо. Вважається, що поступова селекція почалася в 5 столітті, але звернули увагу на породу тільки в ХIХ столітті. Тоді симентальська порода корів поширилася по всій Європі, потрапила в Північну Америку і Російську імперію. В останній прижилися бички-симентали, яких використовували для поліпшення якостей місцевих корів.

Сьогодні симентальські в породи є в Африці, Азії, Південній Америці. У цих регіонах вони бувають навіть чорного кольору, котрий в «оригіналів» ніколи не зустрічався.

У минулому в СРСР 80% поголів'я великої рогатої худоби становили симентали і похідні від них породи. Зараз чистокровних корів можна знайти тільки в німецько мовних країнах.

Екстер'єр сименталів

Симентальська порода корів за характеристиками має риси як молочних, так і м'ясних тварин. «Молочність» визначається по добре розвиненому вимені середнього розміру. При цьому є явна риса худоби м'ясного екстер'єру - тулуб практично прямокутний, м'язи добре розвинені.

Корів легко впізнати за описом породи симентал. Зростання в загривку складає 150 см, довжина тулуба - 160 см. Важить доросла корова 550-650 кг, а бики - 800-1000 кг. Дорослі бики-заплідники досягають маси аж в 13 центнерів.

Фермерами відзначається спокійний характер сименталів, що дуже зручно при доїнні апаратом, так і при вигоні на пасовище великого поголів'я.

Характерною особливістю симентальської породи є її кремово-бежеве забарвлення та білі плями на нижній частині тулуба і на морді. У більшості тварин білі повіки і рожеві носи. Роги у сименталів виростають великі, а тому їх часто підрізають.

Характеристика продуктивності

Оскільки порода має ознаки як молочного, так і м'ясного типу, то розведення сименталів має і першу, і другу спрямованість.

Відгодовують на забій корів в основному в стійловий господарствах, так як на вигоні та випасі вони не так набирають добре вагу. При цьому перевагу віддають бичкам симентальської породи - вони набирають велику масу і мають більш високий забійний вихід. У биків він становить до 65% від загальної ваги. У корів забійний вихід менше - близько 56%.

М'ясо симентальської породи корів має низьку, до 15% жирність. Воно має помірну як для яловичини жорсткість, жилів не так багато і вони легко відділяються.

Молочна продуктивність симентальських корів дуже висока. Доросла корова після третього отелення (саме в цей період молочність досягає максимуму) дає 3500-4000 кг молока на рік. При цьому варто враховувати, що вони дають молоко до 15 років, що робить симентальських корів дуже «довговічними». Жирність молока симентальської корови в наших умовах в середньому становить 4,1%. Залежно від раціону цей показник коливається в районі 3,5-4-8%.

Розведення симентальської породи

Розведення сименталів спрямоване не тільки на отримання молока або м'яса, але і на збільшення поголів'я. Залежно від цілей і організовують умови для утримання тварин.

Телята симентальської породи народжуються вагою близько 45 кілограм. Вони сильні і практично відразу стають на ноги. Корови вагітність і пологи переносять добре. Отелення переважно відбувається без втручання людини. Цікавим є той факт, що корови цієї породи мають високу, до 5%, ймовірність появи двійнят.

Найкраще симентали розлучаються в племінних господарствах вигонного типу. Телята в таких умовах набирають до 200 кг до другого року життя.

Переваги симентальської корови

Має симентальська порода корів як плюси, так і мінуси. Але переваг більше, що і зумовило їх поширеність.

Головний плюс: невибагливість до умов і висока здатність пристосовуватися. Тварини добре себе почувають в помірних широтах і високогір'ях. При схрещуванні з місцевими коровами здатні показувати високу продуктивність, навіть в посушливих і тропічних районах.

В їжі симентальських корови також невибагливі, з легкістю переходять на нові раціони. Правда різко міняти корми і режим прийому харчування не рекомендують - може позначитися на травній системі худоби.

Взагалі здоров'я у сименталів міцне. Вони без проблем переносять різку зміну погоди, мають високу опірність до інфекцій. У разі захворювання одужують практично без втручання людини.

До переваг симентальських корів також відноситься швидкий набір ваги: 0,9-1,1 кг на добу.

Недоліки

Головним недоліком є те, що телички симентальської породи довго дозрівають. Злучка до 22 місяців не проводиться, так як це може призвести до серйозних проблем. Успіх штучного запліднення при дотриманні термінів досягає 90%. Перше теля симентали народжують в 31-33 місяці.

Це значний термін, оскільки деякі породи готові до парування вже в півтора року. Компенсується довгий термін дозрівання швидким набором ваги і високою молочною продуктивністю. З такими показниками це повністю виправдано.

До недоліків також відноситься годування тварин. Незважаючи на невибагливість сименталів до їжі, її все одно потрібно багато. В день на одну тварину видають не менше 7 кг сухих і 4 кг соковитих кормів. В період лактації, виношування, швидкого набору ваги норму збільшують.

Особливості утримання

Симентальські бики й корови відмінно підходять для утримання в наших широтах. Влітку їх утримують на відкритих майданчиках з навісом. Взимку для них облаштовують індивідуальні стійла або селять колективно. Представники симентальської породи добре себе почувають і з іншими видами худоби, з якими можуть ділити зимове приміщення. А ось домашніх тварин (кішок, собак) до них краще не пускати, щоб не заразити блохами і іншими паразитами.

Здоров'я у симентальських корів міцне, але ветеринарні огляди потрібно проводити регулярно, щоб на ранніх стадіях виявляти захворювання та ізолювати хвору худобу.

Раз в 1-2 дні змінюють підстилку. Декілька разів на місяць проводять дезінфекцію і генеральне прибирання, щоб не допустити розмноження паразитів.

Важливо дотримуватися режиму годування. У сухостійний період і при стійловому утриманні корм роздають 4 рази на добу. Переїдання допускати не можна. Поять сименталів водою кімнатної температури.

Де купити корову симентальської породи?

Ціна корови породи симентал в рази вище, ніж у «дворової» худоби, але вона повністю виправдана. Якщо ґрунтовно підійти до справи розведення породи, то вкладення швидко окупляться за рахунок молочної і м'ясної продукції, продажу молодняку.

Вартість може коливатися в залежності від походження і родослівної корови. Так, середня ціна дорослої корови в країнах СНД складає 25-30 тисяч гривень. Вартість статевозрілого симентальського бика досягає 45 000. А ось якщо ви хочете отримати чистокровного представника породи, то його потрібно шукати в Німеччині, Австрії або Швейцарії. Ціна такого «екземпляру» не опуститься нижче 75 тисяч гривень.

Продаж корів симентальської породи вигідний через те, що биків часто використовують для поліпшення характеристик на племінних заводах. Саме на підприємствах і фермах, які спеціалізуються на виведенні конкретної породи, найпростіше купити сименталів. При цьому ви не отримаєте «підробку».

Якщо ціна дорослої тварини здається вам високою, а ви хочете заощадити, то варто купити телят симентальської породи. Це не тільки дозволить вам менше витратити, а й спростить транспортування. Правда, тут потрібно пам'ятати про довгий період статевого дозрівання корів цієї породи.

Інші статті та новини
Хітові товари
  1. Доїльний апарат Дамілк АІД-1 "Нержавійка"
    11 900 ₴
  2. Доїльний апарат Дамілк АІД-1 "Євро 240-оригінал" П
    12 300 ₴
  3. Доїльний апарат Дамілк АІД-10 "Нержавійка"
    10 400 ₴
  4. Доїльний апарат Дамілк АІД-10 "Євро 240-оригінал" П
    11 250 ₴
  5. Доїльний апарат Дамілк АІД-10 "Коза" (Євро) 1/1 П
    11 500 ₴
  6. Доїльний апарат Дамілк АІД-10  "Коза" (Євро) 1/1 П (два відра)
    13 650 ₴