Огляд доїльного апарату АИД-1

12 жовтня 2020

Апарат індивідуального доїння АІД-1 для корів — це одна з найбільш простих і доступних, а тому популярних і затребуваних доїльних установок. Випускається у великій кількості комплектацій, гідних окремого огляду. В рамках цього огляду зупинимося на «хребті» доїльного апарату — вакуумній установці. 

Отже, чим же заслужив апарат АІД-1 довіру покупців? Фактично, в Україні АИД-1 став ім'ям прозивним для доїльних апаратів. Насамперед, АІД-1 має просту і надійну конструкцію, повторюючи в малих розмірах усі елементи великих доїльних апаратів. Історія АІД-1 почалася у 80-х роках 20-го століття, і, як ми покажемо нижче, технічні рішення, закладені в основні елементи АІД-1, актуальні і сьогодні, через майже півстоліття. 

Продуктивності АІД-1 вистачає для доїння стада до 10 корів або 20 кіз. 

Загальне враження

Перший погляд дивує: виробник за 40 років нічого не спрощував, а тільки покращував. Як робили вакуумний насос з литого чавуну, так і продовжують робити. Насос обладнаний замкнутою масляною системою. Як наслідок, вакуумна установка працює в середньому 5-7 років за активної експлуатації, але є екземпляри, які відпрацювали до 10 років. 

Але і сучасність наклала свій відбиток: всі деталі пофарбовано порошковою фарбою. Вакуумні та молочні патрубки виконані зсучасного зносостійкого полімеру, що приємно не тільки для очей, але йдозволяє працювати АІД-1 далеко не в тепличних умовах корівників цілий рік. 

Загальна компоновка

Доїльная уставнока Дамілк АІД-1

Зовнішній вигляд вакуумної установки апарату індивідуального доїння АІД-1

Вакуумна установка зібрана на рамі. Рама складається з гнутої труби квадратного перетину, фланця, осі коліс і перемичок для кріплення двигуна. У передній частині рама через фланець двома болтами кріпиться до стійки — ресивера. Стійка-ресивер універсальна для лінійки доїльних апаратів АІД. Рама стоїть на двох колесах. У зразку, представленому для огляду, я побачив колеса ще старої конструкції, але виробник сказав, що вже розроблені і скоро підуть в роботу сучасні полімерні міцні колеса. 

Стійка-ресивер зовні має вигляд складної конструкції. Але ця складність визначена функціональністю. Перерахуємо, що встановлено на стійці: 

  • ручка для перевезення; 
  • фланець з трубкою для підключення вакуумметра; 
  • два патрубки для підключення молочних відер; 
  • вакуумрегулятор; 
  • електричний щиток з кнопкою включення і автоматами захисту;
  • фланець для приєднання рами;
  • клапан скидання;
  • трубка, що з'єднує ресивер з вакуумним насосом. 
  • Нічого зайвого, все на своїх місцях, функціонально, зручно і компактно. 

Над колесами на рамі закріплений чохол двигуна. Чохол, крім прямої функції захисту асинхронного електродвигуна потужністю 0,75 кВт, використовується як зручна підставка для доїльного відра. 

Компонування вакуумної установки вдале. Воно, з одного боку, забезпечує компактність усієї установки, з іншого — забезпечує зручний доступ до кожного компоненту, стійкість і зручність транспортування. 

Двигун і привід насоса

В доїльній установці використовується малогабаритний електричний двигун, який забезпечує низький рівень шуму і тривалу роботу без ризику виходу з ладу як у спеку, так і в зимових умовах неопалювального корівника. Електромотор встановлений в задній частині рами доїльного апарату, практично над її колесами.

Двигун в сборі з насосом і маслобаком

Насос з двигуном і маслобаком

Потужність насосу передається від двигуна через муфту з гумовим демпфіруючим диском. Напівмуфти чавунні, литі. Ви скажете дрібниця? Але ітут виробник не розмінюється і зробив муфту з максимально можливою надійністю. Насос встановлений на товстостінному алюмінієвому конусі. І тут знову універсальність: конус не тільки чітко позиціонує насос щодо електродвигуна, а й виступає захистом, якщо відбудеться руйнування гумового диска муфти. Безпека понад усе! 

Насос роторно-лопатевого типу. Корпус і фланці виготовлені з литого товстостінного чавуну, ротор сталевий з вуглецевої сталі, лопатки виконані зі зміцненого полімеру. Над насосом на кронштейні закріплено маслобак.Маслосистема замкнутого типу. Масло переміщається в насос вакуумом,конденсується в глушнику і повертається в маслобак. Однієї заправки в 75 грамів масла досить для роботи від 1 місяця при поголів'ї 10 корів до 3 місяців при поголів'ї 1-2 корови. Надійність насоса висока, лопатки не зламаються навіть у разі падіння відра з молоком, коли молоко йде через ресивер у насос. 

Часто на виставках стикався з помилкою щодо потрапляння масла в молоко при використанні вакуумних насосів з масляною системою. На жаль, це типовий приклад недобросовісної конкуренції. Повітря, яке відсмоктується змолочного відра, до того, як потрапити у насос, спочатку потрапляє в ручку-ресивер. Масло в молоко може потрапити тільки через неакуратне зберігання місткості з маслом. 

Транспортування і зберігання 

У конструкції максимально враховані нюанси транспортування і зберігання. Шасі стійке. Конструктивно важливі деталі захищені іншими елементами. Апарат легко перевозити за ручку. 

Що в підсумку? 

Отже, що ми маємо? По-перше, дуже просту, а тому неймовірно надійну конструкцію, в якій немає зайвих деталей, а є тільки все найнеобхідніше для доїння. По-друге, справжню міцність, збірка апаратудобротна. І, нарешті, по-третє, якісне доїння за доступною ціною.

АІД-1 — хороший вибір для тих, хто хоче організувати машинне доїнняневеликого стада корів, але не має бажання або можливості витрачати на це багато грошей.

Інші статті та новини