Огляд доїльного апарату АИД-1

12 жовтня 2020

Апарат індивідуального доїння АІД-1 для корів — це одна з найбільш простих і доступних, а тому популярних і затребуваних доїльних установок. Випускається у великій кількості комплектацій, гідних окремого огляду. В рамках цього огляду зупинимося на «хребті» доїльного апарату — вакуумній установці. 

Отже, чим же заслужив апарат АІД-1 довіру покупців? Фактично, в Україні АИД-1 став ім'ям прозивним для доїльних апаратів. Насамперед, АІД-1 має просту і надійну конструкцію, повторюючи в малих розмірах усі елементи великих доїльних апаратів. Історія АІД-1 почалася у 80-х роках 20-го століття, і, як ми покажемо нижче, технічні рішення, закладені в основні елементи АІД-1, актуальні і сьогодні, через майже півстоліття. 

Продуктивності АІД-1 вистачає для доїння стада до 10 корів або 20 кіз. 

Загальне враження

Перший погляд дивує: виробник за 40 років нічого не спрощував, а тільки покращував. Як робили вакуумний насос з литого чавуну, так і продовжують робити. Насос обладнаний замкнутою масляною системою. Як наслідок, вакуумна установка працює в середньому 5-7 років за активної експлуатації, але є екземпляри, які відпрацювали до 10 років. 

Але і сучасність наклала свій відбиток: всі деталі пофарбовано порошковою фарбою. Вакуумні та молочні патрубки виконані зсучасного зносостійкого полімеру, що приємно не тільки для очей, але йдозволяє працювати АІД-1 далеко не в тепличних умовах корівників цілий рік. 

Загальна компоновка

Доїльная уставнока Дамілк АІД-1

Зовнішній вигляд вакуумної установки апарату індивідуального доїння АІД-1

Вакуумна установка зібрана на рамі. Рама складається з гнутої труби квадратного перетину, фланця, осі коліс і перемичок для кріплення двигуна. У передній частині рама через фланець двома болтами кріпиться до стійки — ресивера. Стійка-ресивер універсальна для лінійки доїльних апаратів АІД. Рама стоїть на двох колесах. У зразку, представленому для огляду, я побачив колеса ще старої конструкції, але виробник сказав, що вже розроблені і скоро підуть в роботу сучасні полімерні міцні колеса. 

Стійка-ресивер зовні має вигляд складної конструкції. Але ця складність визначена функціональністю. Перерахуємо, що встановлено на стійці: 

  • ручка для перевезення; 
  • фланець з трубкою для підключення вакуумметра; 
  • два патрубки для підключення молочних відер; 
  • вакуумрегулятор; 
  • електричний щиток з кнопкою включення і автоматами захисту;
  • фланець для приєднання рами;
  • клапан скидання;
  • трубка, що з'єднує ресивер з вакуумним насосом. 
  • Нічого зайвого, все на своїх місцях, функціонально, зручно і компактно. 

Над колесами на рамі закріплений чохол двигуна. Чохол, крім прямої функції захисту асинхронного електродвигуна потужністю 0,75 кВт, використовується як зручна підставка для доїльного відра. 

Компонування вакуумної установки вдале. Воно, з одного боку, забезпечує компактність усієї установки, з іншого — забезпечує зручний доступ до кожного компоненту, стійкість і зручність транспортування. 

Двигун і привід насоса

В доїльній установці використовується малогабаритний електричний двигун, який забезпечує низький рівень шуму і тривалу роботу без ризику виходу з ладу як у спеку, так і в зимових умовах неопалювального корівника. Електромотор встановлений в задній частині рами доїльного апарату, практично над її колесами.

Двигун в сборі з насосом і маслобаком

Насос з двигуном і маслобаком

Потужність насосу передається від двигуна через муфту з гумовим демпфіруючим диском. Напівмуфти чавунні, литі. Ви скажете дрібниця? Але ітут виробник не розмінюється і зробив муфту з максимально можливою надійністю. Насос встановлений на товстостінному алюмінієвому конусі. І тут знову універсальність: конус не тільки чітко позиціонує насос щодо електродвигуна, а й виступає захистом, якщо відбудеться руйнування гумового диска муфти. Безпека понад усе! 

Насос роторно-лопатевого типу. Корпус і фланці виготовлені з литого товстостінного чавуну, ротор сталевий з вуглецевої сталі, лопатки виконані зі зміцненого полімеру. Над насосом на кронштейні закріплено маслобак.Маслосистема замкнутого типу. Масло переміщається в насос вакуумом,конденсується в глушнику і повертається в маслобак. Однієї заправки в 75 грамів масла досить для роботи від 1 місяця при поголів'ї 10 корів до 3 місяців при поголів'ї 1-2 корови. Надійність насоса висока, лопатки не зламаються навіть у разі падіння відра з молоком, коли молоко йде через ресивер у насос. 

Часто на виставках стикався з помилкою щодо потрапляння масла в молоко при використанні вакуумних насосів з масляною системою. На жаль, це типовий приклад недобросовісної конкуренції. Повітря, яке відсмоктується змолочного відра, до того, як потрапити у насос, спочатку потрапляє в ручку-ресивер. Масло в молоко може потрапити тільки через неакуратне зберігання місткості з маслом. 

Транспортування і зберігання 

У конструкції максимально враховані нюанси транспортування і зберігання. Шасі стійке. Конструктивно важливі деталі захищені іншими елементами. Апарат легко перевозити за ручку. 

Що в підсумку? 

Отже, що ми маємо? По-перше, дуже просту, а тому неймовірно надійну конструкцію, в якій немає зайвих деталей, а є тільки все найнеобхідніше для доїння. По-друге, справжню міцність, збірка апаратудобротна. І, нарешті, по-третє, якісне доїння за доступною ціною.

АІД-1 — хороший вибір для тих, хто хоче організувати машинне доїнняневеликого стада корів, але не має бажання або можливості витрачати на це багато грошей.

Інші статті та новини
Хітові товари
  1. Доїльний апарат Дамілк АІД-1 "Пластик"
    11 000 ₴
  2. Доїльний апарат Дамілк АІД-1 "Комбі"
    14 400 ₴
  3. Доїльний апарат Дамілк АІД-1 "Нержавійка"
    15 100 ₴
  4. Доїльний апарат Дамілк АІД-1 "Євро 140" П
    12 350 ₴
  5. Доїльний апарат Дамілк АІД-1 "Євро 240-оригінал" П
    12 300 ₴
  6. Доїльний апарат Дамілк АІД-1 "Євро 240-оригінал" (Силікон) П
    12 900 ₴