Костромська порода корів — характеристики, фото, відео, відгуки
Одним із найбільш вдалих результатів селекційної роботи на тваринницьких заводах у СРСР є костромська корова. Зараз вона займає важливу нішу на молочних і м'ясних фермах Росії та Білорусі. Є представники костромської породи корів і в Україні. У нас у країні вона зустрічається переважно в північних областях, хоча може з однаковим успіхом розводитись яв у лісовій місцевості, так і в степових районах.
Одним із найбільш вдалих результатів селекційної роботи на тваринницьких заводах у СРСР є костромська корова. Зараз вона займає важливу нішу на молочних і м'ясних фермах Росії та Білорусі. Є представники костромської породи корів і в Україні. У нас у країні вона зустрічається переважно в північних областях, хоча може з однаковим успіхом розводитись яв у лісовій місцевості, так і в степових районах. В Україні поголів'я костромських корів незначне, хоча завдяки потенціалу, можна очікувати його збільшення.
Історія походження породи
Костромська порода великої рогатої худоби отримала назву від області, де була виведена. В 30-х роках минулого століття на селекційних господарствах Костромської області працювали зоотехніки Штейман, Шаумян і Горський, які є “винахідниками” породі. Саме під їх пильним наглядом костромська корова отримала ті риси, за які так її цінують сьогодні: із звичайних “дворових” тварин шляхом ретельного відбору вдалося вибрати представниць із кращими фізіологічними даними і показниками молочної продуктивності.
Але почалось формування породи ще наприкінці 19 століття, коли в Російській імперії робили перші спроби зі створення великої рогатої худоби, здатної показувати високу продуктивність у складних умовах. Для цього в регіонах середньої смуги почали відбирати місцевих корів, що відрізнялися невибагливістю до умов утримання і годування. На початку 20-го століття відбувся прилив свіжої крові: у сформовані стада додали симментальських ті швіцтких корів, риси яких ми спостерігаємо в сучасних представниках ВРХ Костромської області.
Найбільшого впливу завдала швіцька порода, що чудово помітно у зовнішньому вигляді костромських корів. Часто ці види взаємно використовують для покращення порід в російських і білоруських господарствах.
Остаточно костромська порода ВРХ була виділена в 1945 році. Не останню роль в цьому зіграла витривалість корів, які не просто пережили важкий воєнний час, але і змогли зберегти високі показники молочної продуктивності.
Сьогодні костромська порода в чистому вигляді розводиться на племінних підприємствах Костромської, Ярославської та Володимирівської областей. Причому існує аж 14 ліній, кожна з яких йде власним шляхом. Залежно від цілей (м'ясна, молочна чи комбінована направленість), вам допоможуть підібрати підпороду з необхідними характеристиками.
Зараз, коли вже вдалось вивести корів, котрі дають великі надої і мають високий забійний вихід, селекційна робота направлена на підвищення вмісту корисних речовин у молоці, зокрема білків і жирів.
Характеристики породи
Костромську породу корів легко впізнати за зовнішнім виглядом. Сплутати її можна лише із спорідненою швіцькою породою, оскільки вони мають однаковий колір шерсті і схожу будову тіла.
Телята народжуються вагою близьк 40 кілограм, за добу набирають до 130 грам ваги, але, як правило, цей показник не перевищує 1000г. Телички та бички розвиваються по-різному, і це необхідно враховувати при складенні їх раціону. При можливості годують їх окремо.
У піврічному віці телята мають масу і 150-200 кг. До кінця першого року вага теличок вже 300-350 кілограм, а у бичків — до 400. Ваги дорослої тварини корова досягає у два роки. При цьому ріст не припиняється, хоча його темпі знижуються.
Костромські корови після першого отелення важать близько 550-600 кг. Вони мають велике, гармонійно розвинене тіло. Ріст у холці 130-140 см, довжина тулуба 155 см. Тулуб низько посаджений, із широкою і рівною спиною, глибокою груддю. Ноги короткі і мускулисті. Голова у костромської корови злегка подовжена, з вузьким лобом. Вим'я чашоподібної форми, велике. Ці риси характерні і для молочної, і для м'ясної направленості. Відмінності між ними мінімальні.
Бички костромської породи більші за корів. Важать вони близько тони, а дорослі бики-плідники — до 1100 кілограм. Відрізняються спокійним характером. Якщо корови мають світло-сіру шерсть, то бики бувають і більш темпі, майже чорні.
Костромська корова за характеристиками молочності є кращою серед вітчизняних порід, і однією із найпродуктивніших у світі. Вони дають 4-5 тон молока за рік. У рекордсменок цей показник в два рази вищий._
Вміст жирів у молоці костромських корів 3,7-4%, а білків — 3,3-3,6%. Залежно від умов утримання і конкретного типу худоби, він може відрізнятися як в більшу, так і в меншу сторону.
Фермерів цікавить не тільки кількість і склад молока, але і молочний вік корів. Ця порода не втрачає продуктивність впродовж 15 років. Після цього віку продуктивність знижується, але утримувати корову рентабельно навіть до 20 років.
Мінімальний вихід м'яса у корів 57%, у биків — 60. при цілеспрямованому відгодовуванні для забою він досягає 65%.
Умови утримання костромських корів
Оскільки костромська корова виводилась в суворих умовах, то вона чудово до них пристосовується. Сучасна порода вважається однією із найневибагливіших до умов утримання. Влітку кращі надої та приріст ваги отримують при випасі на вигонах.
Взимку корів тримають в неопалюваних приміщеннях. Цікаво, що навіть новонароджених телят не рекомендують тримати в теплі, оскільки загартовування на перших роках життя робить їх витривалішими, а здоров'я міцнішим.
Головна вимога для зимових приміщень — відсутність протягів. Також слід особливу увагу приділяти чистоті.
Тварини невибагливі до якості їжі, але запасати її необхідно у великій кількості. Одна корова костромської породи може з'їсти за добу до 25 кг корму. Обов'язково дають соковиті та комбіновані корми. Перевагу віддають овочам, коренеплодам, комбікорму, соняшниковій та соєвій макусі. При відгодовуванні на м'ясо і для отримання молока раціон коригують.
Корів розділяють на невеликі групи, причому їх склад повинен бути постійним. Теличок і бичків розводять по окремих загонах починаючи з піврічного віку.
Нетелі готові до злучки вже у 14 місяців, але запліднення проводять у такі строки, щоб отелення прийшлося не раніше, ніж на другий рік. Це пов'язано з тим, що при більш ранньому отеленні молочна продуктивність падає.
Доїння костромських корів
Представниця породи здатна давати понад 20 літрів молока на день, але його отримання може бути ускладненим. Справа в тому, що через фізіологічні особливості, швидкість молоковіддачі у костромської корови на перевищує 1,2 літри за хвилину. Скоріше за все, цей недолік передався від швіцької породи, яка має таку саму проблему.
Якщо при ручному доїнні в приватному господарстві це непомітно, то машинне доїння ускладнене, а в деяких випадках використання доїльного апарату зовсім неможливе. Лише у “наймолодшого” типу “Караваєвського КК-1”, який був виведений у 1995 році, вдалося збільшити швидкість віддачі молока до 1,6 л/хв.
Тобто костромська порода корів не дуже підходить для сучасних ферм. Для того, щоб утримувати їх з максимальною вигодою, доведеться створити особливі умови доїння, що можливо лише з налаштовними доїльними системами.
Де можна купити костромську породу корів?
Оскільки в Україні костромська порода корів майже не представлена, то купити її у нас в країні не вийде. Отримати чистокровного представника можна тільки на заводських фермах Росії. Найкращими вважаються “рідні” для породи господарства “Караваєво”, “П'ятилітка”, “Грідіно”, “Пролетарій”.
Костромська порода ВРХ може стати альтернативою швіцькій худобі, хоча ціна сильно відрізнятись не буде. При покупці костромської корови на племінному заводі, доведеться віддати за дорослу корову до 25 тисяч гривень, бик обійдеться набагато дорожче — до 35 тисяч. Якщо вам сподобалась костромська порода, то зекономити допоможуть телята. Вони коштують набагато менше дорослих тварин та нетелів. Але при цьому є ризик отримати корову із поганими характеристиками. Крім того, доведеться чекати не менше року, перш ніж телиця приведе перше потомство і почне давати молоко.
Костромська порода корів на відео
Наочно показують умови, котрі потрібно створити для успішного утримання представників породи, наступні відео.
На відео показане одне із найбільших і найуспішніших господарств з розведення костромської породи корів. Зоотехнік Т. В. Щєглова розповідає про правила облаштування приміщень для дорослих тварин та телят, торкається питань харчування, а також нюансів, які необхідно знати фермерам.
Костромська порода корів є гідним конкурентам симентальским, джейрейським, швіцьким коровам. Це добре видно на відео з виставки сільського господарства, яка проходила в 2013 році.
Костромська велика рогата худоба має витривалість, універсальність, невибагливість і продуктивність, які роблять її однією з найперспективніших порід для розведення в умовах помірного клімату. Його можна розводити в лісових, лісостепових і степових районах, тобто практично по всій території країни.