Як доїти кіз?
Процес доїння кіз здається простим, але тільки на перший погляд. Досвідчені господині знають, що впоратися з невеликою козою буває набагато складніше, ніж з величезною коровою. У цій статті ми розкриємо всі основні моменти, які варто знати кожному козівникові.
Процес доїння кіз здається простим, але тільки на перший погляд. Досвідчені господині знають, що впоратися з невеликою козою буває набагато складніше, ніж з величезною коровою. У цій статті ми розкриємо всі основні моменти, які варто знати кожному козівникові.
Коли починати?
Перш ніж відповісти на питання «як», потрібно зрозуміти, коли починати доїння кіз. Молоко можна відбирати відразу після окоту, але робити це потрібно правильно. Перші п'ять днів все до краплі має дістатися козеняти. Молозиво - дуже жирне молоко, дасть перший поштовх у розвитку для тендітного організму.
На 5-7 день козенят переводять в окреме місце, але більша частина молока все одно віддається їм. Поступово їх переводять на «дорослий» корм, зменшуючи кількість видається молока.
Залишати все для власного вживання варто не раніше 30 дня.
Доїти потрібно 2 рази в день влітку, і один - взимку. Робиться це в один і той же час, доведено, що запізнення можуть негативно вплинути на надої молока, якого коза і так дає не більше 3 літрів в день.
Підготовка до доїння
Незалежно від того, є у вас доїльний апарат для кози або ви збираєтеся робити все вручну, процес підготовки буде однаковий.
Кози досить примхливі тварини. Якщо корови «показують характер» тільки в молодому віці, то кози роблять це все життя. Тому не зайвим буде обладнати спеціальне місце, що можна зробити буквально з підручних матеріалів.
З декількох дощок робиться «хомут», який не дасть козі брикатися. Перед ним ставлять годівницю. Голову кози проводять в отвір, насипають корм, і доять, поки вона зайнята їжею. Годувати краще свіжою травою, взимку - коренеплодами, так як соковита їжа підвищує надої. Вим'я обов'язково миють, при необхідності зістригають волосся. Далі витирають насухо і сдаивают невелику кількість молока.
Доїти краще сидячи на низькій табуретки, затискаючи ємність ногами. Підходять до кози збоку або ззаду. Правда, вибирати сторону будете не як вам зручно, а як зручно козі. Завершується все теж однаково: потрібно помасажувати вим'я і змастити вазеліном або спеціальною маззю. Робиться це, щоб шкіра не обвітрювалися, не тріскалася, а також для профілактики маститу.
Техніка доїння
Навіть якщо у вас є досвід роботи з коровами, «пересісти» на козу буде не так легко. Через маленьких сосків, доїти доведеться не руками, а пальцями. А це в перший час буде незвично.
Якщо вручну нічого не виходить, не поспішайте шукати іншого господаря для тварини. Вам варто купити доїльний апарат для кози - він не такий дорогий. А якщо врахувати що ваші рідні завжди будуть пити смачне і корисне молоко, то швидко окупиться.
Також апаратне доїння заощадить нерви і вам, і козі, якщо тварина вам дісталося примхливе.
«Молдуванських»
Крім традиційного, є ще спосіб, який отримав назву «молдаванский». Найчастіше його використовують господарі з великим поголів'ям. Перед тим як доїти козу, її обов'язково фіксують в загоні, так як ця техніка менш приємна для неї. При цьому ви повинні знаходитися ззаду, а не збоку.
Працюють всією долонею, однією рукою. Другою рукою притримують вим'я. Головна хитрість тут - стискати вим'я, а не сосок. Останні краплі видоюють звичайним способом.
Молоко так отримувати швидше, але спосіб може викликати великий стрес у кози. Більш того: молода тварина таким чином подоїти і зовсім не вдасться.
Видоювати потрібно все до краплі, щоб коза не стала давати менше молока, і у неї не виникло проблем зі здоров'ям.
Доїльний апарат для кози
Хочете зменшити кількість клопоту по господарству? Доїльні апарати для кіз істотно полегшать вам життя. Тим же, хто збирається тримати багато рогатої худоби, без нього і зовсім не обійтися.
Вибираючи машину для доїння, зверніть увагу не тільки на її продуктивність, а й на видаваний рівень шуму - гучний гул може привести до того, що коза зовсім перестане давати молоко.
У магазині DaMilk є відмінні безшумні установки для індивідуального доїння. При розробці УІД-10, «Буренка-1», АИД-1 враховувалося багато факторів. Так, вони зроблені не тільки безшумними, але і компактними. Для них не потрібно буде відводити спеціальне місце - вони помістяться в кутку, де нікому не заважатимуть.
Доїльний апарат Аїд-2 може використовуватися для доїння двох тварин одночасно, що корисно для великого господарства. Варто зауважити, що воно універсальне і підійде не тільки для кіз, але також для корів і овець.