Швіцька порода корів: опис, характеристики

11 січня 2020

Швіцька порода ВРХ була виведена в Швейцарії. Географічна батьківщина корів - кантон Швіц, розташований в Альпах. Гірські коріння породи виховали в ній пристосовність до навколишнього середовища і високу витривалість. Також ці риси з'явилися тому, що корова швейцарської породи часто використовувалася як тяглова тварина.

Швіцька порода ВРХ була виведена в Швейцарії. Географічна батьківщина корів - кантон Швіц, розташований в Альпах. Гірські коріння породи виховали в ній пристосовність до навколишнього середовища і високу витривалість. Також ці риси з'явилися тому, що корова швейцарської породи часто використовувалася як тяглова тварина.

Саме витривалість зробила можливим поширення швейцарської породи по всій планеті. У 19 столітті вона вже була відома в сусідніх Італії, Франції, Австрії та Німеччини. Німецькомовні країни досі є лідерами в розведенні поголів'я швіцької породи корів.

У Російську імперію Швіц потрапили на межі 19-го і 20-го століть. За часів СРСР вони використовувалися для поліпшення місцевих порід. У наш час чистокровні корови швейцарської породи на просторах СНД зустрічаються рідко.

Опис швіцької корови

Швіцька порода корів за характеристиками об'єднує в собі риси і молочного, і м'ясного напряму продуктивності. Це пов'язано з тим, що на батьківщині тварин ці риси цінувалися однаково добре. Проте, існує м'ясо-молочний і молочно-м'ясний різновид Швіц, які незважаючи на близьку спорідненість, мають різну молочну продуктивність і різний забійний вихід.

Незалежно від «спеціалізації», корова швейцарської породи - це завжди велика тварина сірої масті. Саме за кольором вовни її легко відрізнити від інших. У Росії часто зустрічаються бурі Швіц, які виникли в результаті схрещування з місцевими коровами. Бура швіцька порода великої рогатої худоби не є чистокровною, але характеристики від «оригіналу» майже не відрізняються.

Зростання худоби в холці досягає півтора метра (зазвичай близько 130 см), а довжина тіла - 1,7 м. Вага корів в середньому складає 500 кілограмів. Бики швицької корови мають масу близько 900 кг, але досягають ваги навіть в 1,1 тонни.

Швіцька рогата худоба має невелику голову з широким чолом. Роги короткі, а тому обрізають їх рідко, так як порода має спокійну вдачу (правда характер легким не назвеш). Впізнати їх також можна за світлою шерстю довкола носа.

Навіть молочний підвид має явні риси м'ясного екстер'єру. Мускулатура у Швіц добре розвинена, тіло прямокутне з глибокими грудьми, ноги і шия короткі. Добре розвинений скелет, але ребра крізь шкіру не проступають, тулуб посаджено низько. Вим'я середніх або великих розмірів з добре розвиненими сосками; живіт великий і округлий.

Продуктивність корів

Корова швейцарської породи молочної і молочно-м'ясної спрямованості дає близько 3,5 тисяч кілограмів молока в рік, тобто як і більшість інших породистих корів. Але Швіц мають велику перевагу над ними, котрі полягають в хімічному складі молока. Справа в тому, що жирність і вміст білків в ньому дуже висока. Це пояснюється тим, що молоко корів використовувалося для приготування знаменитого швейцарського сиру.

Жирність знаходиться в межах 3,6-4,2%, в залежності від регіону проживання. Білків в продукті не менше 3,2%.

Швіц молочного напрямку показують найвищі показники продуктивності в племінних господарствах. Рекордні надої у представниць породи досягають 10 тисяч кг в рік, але при цьому жирність і вміст білка знижується.

Швіцька порода биків - вихід м'яса

Корова швейцарської породи «на м'ясо» розрізняється з трьох причин:

 • висока кінцева маса;
 • швидкий добовий набір ваги;
 • підвищений вихід м'яса при забої.

При народженні телята швейцарської породи, фото яких прикріплені нижче, важать 35-40 кілограмів. Добовий приріст маси в період активного росту при правильному годуванні досягає 1-1,1 кг. Згодом цей показник знижується, але нижче 800 грамів на день не падає.

До кінця першого року телиці мають масу не менше 250 кілограм, а бики - до 3-х центнерів. Забій, як правило, проводиться в 18-місячному віці. До цього часу вага Швіц становить 350-380 кг.

Дуже важливою для м'ясних господарств є характеристика швейцарської породи, яка показує забійний вихід. У молодих тварин, які цілеспрямовано розводилися для отримання м'яса, він досягає 62%. З віком він починає знижуватися, а тому їх рідко тримають більше 2-х років. У випадку з биками цей термін може перевищувати 5 років, так як вагу вони добре набирають все життя. Проте, як показує практика, відгодовувати їх більше трьох років не рентабельно.

Найнижчим він є у швіцьких корів, яких утримували на молочних господарствах - близько 55% відсотків. Нижче за позначку в 50% забійний вихід м'яса у швейцарської породи ВРХ не опускається.

Розведення швейцарської породи

Завдяки витривалості, корова швейцарської породи відмінно підходить для розведення. Особливі умови для неї створювати не потрібно – вони такі ж як і для звичайної великої рогатої худоби.

Винятком є годування, але це окреме питання: добовий раціон для корів швіцької породи слід складати за допомогою фахівців. Найкраще поцікавитися, як їх годував попередній господар. Використовувати ті ж самі продукти не обов'язково, потрібно просто підібрати корми, які будуть містити таку ж кількість поживних і мінеральних речовин.

В обов'язковому порядку в раціоні повинні бути присутніми:

 • соковиті корми (влітку - трава, взимку - коренеплоди, овочі);
 • сухі корми (сіно, солома, макуха);
 • концентрати (комбікорм, фураж злакових культур з добавками, соняшникова макуха).

У зимовий час обов'язково дають сіль, кісткове борошно, які служать джерелом мінералів.

Приміщення під утримання швіцької худоби не потрібно обладнувати особливим чином. Досить дотримуватися стандартних правил:

 • індивідуальне стійло;
 • місце для прийому їжі;
 • окреме утримання хворих і вагітних корів;
 • регулярне прибирання та періодична дезінфекція;
 • нормована видача кормів в один і той же час.

Для телят готують окрему кімнату, в яку проводять опалення, щоб звести до мінімуму ймовірність захворювання.

Ветеринарний огляд швіцьких корів проводять не менше ніж раз на місяць. У період виношування і перші тижні після отелення - частіше. Також варто уважно стежити за худобою після перевезення. У цей період вони дуже вразливі, спостерігається високий відсоток смертності.

У розведенні використовують не тільки дорослих репродуктивних тварин, але також телят, сім’я бика швейцарської породи. Таким чином можна заощадити, але отримати відмінний екземпляр Швіца.

Плюси і мінуси швейцарської породи корів

Має швіцька корова і плюси, і мінуси. До позитивних її якостей відносять:

 • швидке дозрівання телиць;
 • хороше здоров'я, як у дорослих, так і у молодих тварин;
 • спокійний характер, що полегшує колективне утримання;
 • висока здатність до адаптації до навколишніх умов.

Незважаючи на пристосованість, корова швейцарської породи примхлива до харчування. Причому важливий не тільки склад кормів, а й час його видачі. Давати їжу про запас не радять, так як Швіц в таких випадках схильні до переїдання.

Для ферм недоліком також є погана пристосованість породи до машинного доїння: швидкість віддачі молока в кращому випадку досягає 1,3 літра в хвилину, а для доїння деяких корів через вроджені дефекти вимені доїльний апарат і зовсім не підходить.

Скільки коштує швіцька корова?

Продаж корів швіцької породи в Україні практично не проводиться. У нас в країні цю породу розводять в північно-східних областях. Найбільше поголів'я знаходиться в Сумській і Харківській областях, але при цьому не перевищує декількох тисяч.

Найлегше придбати швіцьку корову в Росії, де ще збереглися племінні заводи. При цьому варто розуміти, що в кризові роки для підтримки поголів'я використовувалися інші породи. Наявність «напівкровок» негативно позначається на характеристиках, а тому продуктивність може виявитися нижчою від заявленої.

Якщо ви хочете отримати чистокровну тварину, то краще її купувати на європейських фермах. В Австрії, Німеччині та Польщі продають швіцьких корів з підтвердженою родовідною.

Теличка обійдеться вам десь у 20000 гривень. Бики коштують дорожче - до 40 тисяч. Найдешевше коштують телята, які при великому замовленні матимуть вартість до 10 000. Незалежно від віку, точна ціна визначається за вагою тварини.

Альтернативним варіантом буде сім'я чистокровного швіцького бика. З його допомогою можна отримати телят, які будуть максимально нагадувати «оригінальну» породу.

Швіцька порода корів відмінно підійде для утримання на фермерських і приватних господарствах нашої країни. При дотриманні рекомендованих умов по утриманню, вони покажуть себе з кращого боку, і не змусять вас шкодувати про покупку.

Інші статті та новини
Хітові товари
 1. Доїльний апарат Дамілк АІД-1 "Нержавійка"
  11 900 ₴
 2. Доїльний апарат Дамілк АІД-1 "Євро 240-оригінал" П
  12 300 ₴
 3. Доїльний апарат Дамілк АІД-10 "Нержавійка"
  10 400 ₴
 4. Доїльний апарат Дамілк АІД-10 "Євро 240-оригінал" П
  11 250 ₴
 5. Доїльний апарат Дамілк АІД-10 "Коза" (Євро) 1/1 П
  11 500 ₴
 6. Доїльний апарат Дамілк АІД-10 "Коза" (Євро) 1/1 П (два відра)
  13 650 ₴