Холмогорська порода корів: опис, фото, характеристики, відгуки

11 січня 2020

Сільськогосподарські тварини використовуються в якості джерела молока або м'яса, але деякі види поєднують в собі обидві якості. Прикладом може служити холмогорська порода корів, яка є однією з найбільш популярних серед фермерів. Це обумовлено універсальністю тварин і невибагливістю до навколишнього середовища.

Сільськогосподарські тварини використовуються в якості джерела молока або м'яса, але деякі види поєднують в собі обидві якості. Прикладом може служити холмогорська порода корів, яка є однією з найбільш популярних серед фермерів. Це обумовлено універсальністю тварин і невибагливістю до навколишнього середовища.

Пристосованість виробилися у холмогорських корів через суворий клімат місцевості, де вони спочатку виводилися. «Батьківщина» тварин - сучасна Архангельська область, берега Північної Двіни. У тій місцевості знаходилось місто Холмогори, від якого худоба і отримала власну назву.

Тварини відомі з XVIII століття. Вже тоді вони виділялися серед інших видів. Кілька разів здійснювалися спроби схрестити холмогорську породу корів з іншими породами. Всі спроби не дали помітного результату. Худоба зберегла свої особливості, що говорить про сильну генетику. Зараз порода поширена не тільки на батьківщині, а й у багатьох регіонах, де кліматичні умови не дозволяють розводити інших тварин.

Багато фермерів не можуть сказати до якого типу корів відносять холмогорських, хоча вважається, що вони підходять молочному напрямку. Тварини дійсно дають смачне і жирне молоко, але також можуть розводитися в якості м'ясної худоби. При спокійному характері і відсутності хвороб, корови є одним з кращих видів для фермерських господарств.

Опис холмогорської породи

Тварини мають впізнавану зовнішність і риси характеру. Забарвлення худоби схоже на голштинских корів: чорно-строкате забарвлення зустрічається найбільш часто. Також можна зустріти червоно-строкатих і чорних тварин. Холмогорский ВРХ високого зросту - в холці може досягати 130-135 сантиметри. Голова з витягнутою мордою розташовується на тонкій шиї середньої довжини. Тулуб тварин міцний, довгий, відрізняється невеликою незграбністю, піднятим хрестцем. Кінцівки прямі, груди вузькі і глибокі. Вим'я чашеподібне, але окремі особини мають орган, схожий на козячий з додатковою парою сосків.

Характер тварин невибагливий. З огляду на місце виведення, ясно, чому Холмогорки спокійно ставляться до холодного клімату і простих умов утримання. Північні регіони - суворі широти, тому тварини легко звикають до будь-якого оточення.

Холмогорська корова спокійна, швидко звикає до господарів. У повсякденній поведінці також не виявляє агресією. Бажано уникнути розміщення поруч з гучними місцями, адже гучні звуки можуть налякати тварин.

Утримання холмогорок в домашніх умовах

Розведення цієї породи не створює труднощів. Необхідне створення простих умов утримання - просторих стійл, доступу до пасовищ на відкритому повітрі. Організація повинна враховувати кілька особливостей, серед яких:

  • міцна будівлю з надійними стінами. Для невеликого поголів'я підходить сарай або гараж. Значна кількість худоби на увазі будівництво окремих стійл;
  • опалювальність приміщення. Температура повинна бути не нижче 15 градусів тепла в будь-який час року;
  • вентиляція і освітлення. Крім штучного світла в будівлю повинні проникати сонячні промені. Повітря потрібно підтримувати свіжим і чистим;
  • створення жолобів для відводу нечистот - гною і сечі. Вирубуються прямо в бетонній підлозі;
  • на підлозі створюється суха підстилка. Сухість важливо підтримувати круглий рік для підтримки здоров'я тварин. Підвищена вологість негативно позначається на кінцівках, станові повітря в приміщенні;
  • зони годування організовуються в залежності від типу утримання - прив'язного або вільного. У першому випадку створюються індивідуальні годівниці і поїлки, в другому - загальні. Важливо забезпечити одночасний доступ всіх тварин до водопою і їжі. Також потрібна періодична дезінфекція ємностей для годування;
  • для доїння виділяється окреме приміщення;
  • холмогорська порода телят після народження протягом двох з половиною тижнів утримується разом з матір'ю. Після цього їх тримають окремо, протягом п'яти днів. Потім малюки знаходяться в телятниках індивідуального або групового типу. На самоті телят можна тримати не довше місяця, після чого переводити в групи.

Холмогорська порода ВРХ випасається в групах, що важливо для стабільності психіки і нормального розвитку. Для цього можна об'єднувати стада фермерів, а для випасу наймати пастуха.

Годування корів

Єдина проблема, яка може виникнути при утриманні холмогорської породи корів – забезпечення повноцінного раціону. Дорослі тварини споживають досить багато їжі - в день близько 30 кг. При цьому до складу корму повинні входити такі інгредієнти:

  • лугове сіно;
  • комбікорм;
  • солома;
  • овочі (картопля, турнепс, морква, інші плоди);
  • макуха соняшнику, льону;
  • злакові та бобові;
  • взимку тваринам потрібно давати силос.

Таке харчування необхідно Холмогоркам при відсутності доступу до відкритих пасовищ. При цьому випас на відкритому повітрі все одно вимагає додавання в їжу вітамінів і мінералів.

Поїти холмогорську корову потрібно водою кімнатної температури. У спекотні місяці важливо стежити за достатньою кількістю вологи, щоб уникнути зневоднення.

Телята годуються материнським молоком протягом 14-20 днів після народження. Далі малюків переводять на м'яке сіно, комбікорм, вівсяний кисіль. Після досягнення півторамісячного віку в раціон здорових тварин включається звична для дорослих особин їжа з добавками солі, крейди. Через дві години після годування потрібно давати телятам по літру теплої води. У перший місяць рідину необхідно кип'ятити.

Проблемні телята відокремлюються від основної групи. Їх переводять на посилене харчування, насичене мінеральними і вітамінними добавками.

Бики холмогорської породи

Самці - великі тварини, вище і набагато важче самок. Холмогорські бики як плідники продуктивні. Один самець живе зі стадом в кілька корів.

Холмогорських биків закуповують не тільки для розведення, але і виробництва м'яса. Щоб тварини швидше набирали вагу, їх каструють. В такому випадку бички холмогорської породи видають забійний вихід в 58-65%.

Харчування самців організовується так само, як зазначено вище. Кастровані тварини споживають більше їжі.

Маса биків велика - 900-1200 кілограмів. З огляду на відсоток забійного виходу, видобуток м'яса при виведенні самців для цих цілей - вигідна справа.

Телички холмогорської породи

Скоростиглість самок наступає вже на 30-му місяці життя. Після цього репродуктивна функція тварин стабільно приносить потомство в стаді. Телята народжуються великими - при народженні маса самок 30-35 кілограмів, самців - 35-40 кг. Молодняк швидко набирає вагу - вже до року досягається 160-200 кг.

Холмогорська корова відноситься до молочного напрямку. За лактаційний період надої сягають 3000-3500 кг молока. Деякі особини дають більше - 5000-7000 кілограмів, але ці показники рекордні.

Жирність молока становить 3,5-3,8%, хоча селекціонери наполегливо працюють над підвищенням порога до 4%. Холмогорська корова продуктивніше в північних регіонах, з огляду на своє походження. Чим південніше проживають тварини, тим менше молока вони дають. Також нижче показники жирності.

Холмогорка володіє сильним імунітетом і витривалістю. Крім застудних захворювань, тварини практично не піддаються таким хворобам:

  • лейкоз;
  • ревматизм;
  • туберкульоз;
  • захворювання вимені;
  • катар дихальних шляхів.

Міцне здоров'я виробилося у тварин за роки проживання в північних регіонах. Тому холодний клімат коровам не страшний.

Плюси і мінуси холмогорської породи

Серед особливостей тварин є позитивні і негативні риси. Плюси переважують мінуси, але всі нюанси необхідно розглянути уважно. Серед переваг холмогорок виділяють:

  • невибагливість у догляді;
  • безпеку розведення в холодному кліматі;
  • хороший імунітет, стійкість до хвороб;
  • великий обсяг надоїв;
  • молоко високої жирності;
  • смачне м'ясо в значних кількостях.

Холмогорська порода корів має негативні характеристики, серед яких:

  • вузькі груди;
  • неправильна постановка кінцівок. Спірний момент, але вказується в деяких джерелах;
  • падіння молочної продуктивності в степових і південних регіонах з жарким кліматом.

Над недоліками працюють селекціонери. У деяких регіонах вдалося усунути перераховані неприємності шляхом схрещування з іншими породами тварин.

Холмогорка має більше переваг, ніж недоліків. Мінуси, до того ж, сумнівні. Єдина проблема, в якій не варто сумніватися - відношення породи до теплого клімату. Чим південніше, тим менше молока і м'яса дають тварини. Тому варто це враховувати при покупці худоби для розведення.

Де купити холмогорську худобу?

Купівля тварин не складає проблем - порода широко поширена. Перевагою є суми, за які купується корова холмогорської породи. Ціна починається від 200 $ за телят або дорослих особин. Можна знайти дешевше або дорожче - все залежить від характеристик стада, окремих тварин.

Холмогорська корова оцінюється по молочній продуктивності, м'ясного потенціалу. Бики - по забійній цінності, запліднювальним якостям.

Тварини реалізуються за доступною вартістю, продаються на фермерських господарствах та приватними особами. Перед покупкою бажано уточнити родовід худоби, отримати документи.

Придбати тварин можна на батьківщині породи - в Росії. Також корови розлучаються в Україні, Молдові, інших колишніх республіках Радянського Союзу.

Інші статті та новини
Хітові товари
  1. Доїльний апарат Дамілк АІД-1 "Нержавійка"
    11 900 ₴
  2. Доїльний апарат Дамілк АІД-1 "Євро 240-оригінал" П
    12 300 ₴
  3. Доїльний апарат Дамілк АІД-10 "Нержавійка"
    10 400 ₴
  4. Доїльний апарат Дамілк АІД-10 "Євро 240-оригінал" П
    11 250 ₴
  5. Доїльний апарат Дамілк АІД-10 "Коза" (Євро) 1/1 П
    11 500 ₴
  6. Доїльний апарат Дамілк АІД-10  "Коза" (Євро) 1/1 П (два відра)
    13 650 ₴