Робота доїльного апарату. Принцип, пристрій. Види.
Доїльний апарат в наші дні - це незамінна річ на будь-якому молочному господарстві. Важко собі навіть уявити потужне підприємство з виробництва молочних продуктів, на якому до цих пір не задіяні механічні доїльні установки.
Історія появи машинного доїння (доїльного апарату)
Щоб оцінити їх по достоїнству необхідно повернутися до початку. Простеживши історію їх розвитку можна оцінити справжню цінність цього корисного пристрою.
Все почалося в 19 столітті, коли всі виробничі процеси стали поступово прискорюватися. Спочатку апарати для прискорення процесу доїння будувалися на тому, що необхідно розтиснути сфінктер соска і тримати його в розслабленому стані постійно. Це дозволило б, на думку тодішніх конструкторів, витікати молоку безперервно. Для цього виготовляли спеціальні трубки з різних матеріалів. Як правило, використовувалося дерево або пухові пера. Для заможних власників домашньої худоби трубки виготовлялися з дорогих матеріалів на замовлення.
У США намагалися розробити системи з гумових трубок, які направляли б потоки молока з вимені в ємність (відро або бідон).
Але всі ці спроби поліпшити доїння були не найбільш вдалими. Згодом такий спосіб доїння травмував соски тваринного, міг сприяти попаданню в організм різних інфекцій. А значного стрибка в рівні продуктивності так і не відбулося.
Подальші спроби були більш успішними. У 50-х роках 19 століття почався винахідницький «бум». Відразу кілька апаратів для доїння були запатентовані в США і Великобританії. Цікаво те, що пристрій доїльного апарату в разі кожного патенту було чимось відмінно від інших.
Один з них доїв тварин за рахунок утворення вакууму спеціальними гутаперчевими чашками і ручного насоса, інші ж мали навіть спеціальні отвори для сосків або фланці з еластичного матеріалу для забезпечення якісної герметизації.
Ще один крок у бік поліпшення конструкції доїльного апарату зробив американець О. Колвін. Він застосував систему важелів, які зберігали стан вакууму під час доїння.
В самому кінці 19 століття була вперше застосована система доїння двох корів одночасно з першим зразком пульсатора. Але він не був повністю автоматизований, робота регулювалася людиною ззовні. Використання саме цієї конструкції з пульсатором стало остаточним поштовхом до появи принципу роботи доїльного апарата, успішно експлуатується і до цього дня.
Види доїльних апаратів
Система класифікації доїльних апаратів відштовхується від багатьох критеріїв. Це і пристрій насоса, і мобільність, і можливість доїти декількох тварин одночасно. Розглянемо кожен критерій окремо.
Перший критерій відштовхується від того, як працює вакуумний роторний доїльний апарат, а конкретніше, його насос.
В доїльних апаратах використовуються два варіанти насосів: сухого і масляного типу. Перший функціонує завдяки руху пластин з графіту або текстоліту всередині ротора насоса. Другий же працює за рахунок постійного руху масла всередині конструкції. Обидва варіанти зручні у використанні і вимагають правильного догляду. Наприклад, періодичну зміну пластин в сухих насосах або змазування масляних.
Також доїльні апарати можна умовно розділити на невеликі варіанти для використання в побутових цілях або ж великі промислові зразки, здатні видоїти поголів'я в 20 корів.
Іноді виділяють доїльні апарати для кіз, доїння корів і овець, а також універсальні установки. Не завжди такий поділ є доречним. Адже основну роль в цьому відіграє потужність і продуктивність саме силової установки. Крім цього, залишиться найпростіше - підібрати правильні підвісні аксесуари. Відмінності в фізіологічному будові вимені у різних тварин викликає необхідність особливо ретельного підбору аксесуарів для доїння.
Розрізняють доїльний апарат з однією або двома лініями. Перший має тільки один набір апаратури. У випадку ж із другим є реальна можливість збільшити продуктивність вдвічі завдяки залученню додаткової лінії.
Також апарати можуть бути оснащені системою двотактного або трьохтактного доїння. Основна відмінність між ними - наявність додаткової фази відпочинку в трьохтактовій.
Як працює доїльний апарат
Будова доїльного апарату для корів досить проста. Це, в першу чергу, пояснюється тим, що принцип доїльного апарату базується лише на кількох основних вузлах і деталях: насос, двигун, пульсатор, колектор, доїльне відро, доїльні стакани, трубки для молока або повітря, сосковая гума і т. д.
Тепер розглянемо принцип дії доїльного апарату більш докладно.
Якщо апарат оснащений насосом з поршнями, то пульсатор в ньому відсутній, він просто не потрібен. Його функцію виконують сам насос і його клапани.
Стандартні установки з пульсатором працюють таким чином. У підсосковій камері доїльного стакана постійно підтримується вакуум. Для того, щоб сосок стискувався, необхідна пульсація в міжстінній камері. Її і забезпечує пульсатор.
Ця характеристика стосується силової установки.
Говорячи ж про підвісних доїльних аксесуарах, доцільно розглянути всі їх частини окремо.
Доїльні стакани влаштовані набагато складніше, ніж може здатися на перший погляд. Роблять їх з міцного пластику або металу. Саме цим подобою захисного «кожуха» накриваються дві трубки, розділені міжстінній герметичною камерою. Одна трубка призначена для відсмоктування молока з соска, інша - для створення вакууму. У той момент, коли тиск в обох камерах однаковий, молоко випливає з вимені, коли він змінюється - відбувається стиснення. Так працює установка на два такту, яка характеризує більшу частину доїльних апаратів на українському ринку.
Уважно стежте за тим, щоб відразу після відключення апарата не відбувалося, так зване, сухе доїння. Воно може травмувати тварину.
Однак, трьохтактні моделі також використовуються. Їх головною перевагою можна вважати наявність фази відпочинку. Це позитивно впливає на стан вимені тварини і дає йому відпочинок, також запобігає розвитку маститу.
Доїльний апарат в господарстві і промисловості
Робота доїльного апарату важлива в рівній мірі і на виробництві, і в домашньому господарстві для особистого використання.
Перехід на механічне доїння в побутових масштабах повинен відбуватися правильно. Вибирайте найменш дратівливі і досить тихі установки, щоб тварини звикли до агрегату. Обов'язково вивчайте інструкцію перед початком роботи з будь-яким апаратом для доїння.
Не намагайтеся заощадити, купуючи дешеву неякісну продукцію. Адже саме це в подальшому позначиться на якості одержуваного молока і стану тварин.
Правильний догляд за всіма деталями апарату і силової установки не менш важливий. Схема доїльного апарату поміщається в інструкції до кожного апарату, тому ви зможете легко зібрати або розібрати його для якісної чистки.
Не менш важливо підготувати до доїння і саме вим'я. Рекомендується обтерти його вологим шматком натуральної матерії і зробити легкий масаж. Він викличе у корови рефлекс до молоковіддачі.
Що стосується виробничих масштабів добування молока, то тільки за допомогою модернізованої механічної апаратури для доїння можна домогтися задоволення попиту на молочну продукцію. Це стосується молока для місцевого споживання і для експорту за кордон в рівній мірі.
Де купити доїльний апарат
Доїльний апарат можна купити в українському інтернет-магазині Дамілк. У каталозі представлена тільки якісна оригінальна продукція від виробника.
Замовлення оформляється прямо на сайті через кошик. У разі виникнення питань на них відповість менеджер магазину. Також він зможе допомогти оформити замовлення по телефону або навіть роз'яснити, як працює доїльний апарат, якщо буде така необхідність.