Молочні породи кіз

11 січня 2020

Молочна коза - одна з перших тварин, котра була приручена людиною. Сучасні одомашнені представники за показниками продуктивності набагато перевершують своїх предків. Це результат багатовікового відбору та селекції, які допомогли людині вивести десятки високопродуктивних молочних порід. Про те, які з них краще підходять для розведення в нашому регіоні, ми поговоримо в цій статті.

Молочна коза - одна з перших тварин, котра була приручена людиною. Сучасні одомашнені представники за показниками продуктивності набагато перевершують своїх предків. Це результат багатовікового відбору та селекції, які допомогли людині вивести десятки високопродуктивних молочних порід. Про те, які з них краще підходять для розведення в нашому регіоні, ми поговоримо в цій статті.

Ознаки молочної породи

Існує кілька спрямованістей порід кіз:

  1. вовняна;
  2. м'ясна;
  3. молочна;
  4. змішана.

Недосвідченому оку не буде помітно різниці між ними. Але досвідчені козівники зможуть їх розрізнити за особливими ознаками.

У нас в країні найпоширенішими є кози молочної спрямованості. Їх характерними рисами є велике, добре розвинене вим'я і яскраво виражені молочні вени. Вторинними ознаками є трикутна будова тіла (до грудей тулуб звужується), рівна спина, глибокий округлий живіт.

Ці риси допоможуть вам вибрати молочну козу, але варто враховувати, що проступають вони тільки у дорослих тварин, часто вже після окоту самок.

Якщо вас цікавить як вибрати молочну козу, то вам варто ознайомитися з описами порід цієї спрямованості. Якщо ви купите чистокровне козеня, то гарантовано зможете виростити з нього дійну козу.

Якщо ви купуєте вже дорослу тварину, то визначити її характеристики простіше, але і коштувати вона буде дорожче. Крім того, при покупці дорослої дійної кози потрібно обов'язково уточнити вік, плодючість, стан здоров'я. Не зайвим буде дізнатися раціон і режим годування, щоб відтворити його на новому місці - так коза швидше адаптується до ваших умов.

Популярні породи

Молочна коза в залежності від конкретної породи може мати різний період лактації, приводити потомство один або два рази на рік, мати різну плодючість (від 1 до 3 козенят за окіт), давати різну кількість молока за один раз. Крім того вони відрізняються своєю пристосованістю до нових умов, вимогливістю до місця утримання, кормів.

Всі ці фактори потрібно враховувати при виборі молочної породи. Це дозволить вам купити дійну козу, яка буде давати багато корисного молока, і утримання якої не буде викликати у вас проблем.

Зааненська молочна порода кіз

Однією з найпоширеніших є зааненська дійна коза. Вона була виведена в Німеччині в середині 19 століття, і за 150 років її почали розводити в помірних широтах по всьому світу.

Своїй популярності зааненські кози зобов'язані високою продуктивністю. Красномовним фактом є те, що представниці саме цієї породи належить рекордний річний удій в 3507 кг молока.

Зааненські кози сніжно-білі, зростом 80 см. Вага дорослої особини 60 кг у самок і 110 кг у самців. Крім високої продуктивності їх відрізняє ще й плодючість - 2-3 козеняти за окіт.

Порода досить добре адаптується до нових умов, але погано переносить жарку погоду.

Мегрельські кози

Мегрельська молочна коза високою продуктивністю не відрізняється. Її головна перевага - витривалість (порода гірська) і у неї висока жирність молока. Воно ідеально підходить для приготування сирів і бринзи, а в чистому вигляді використовується рідко.

Мегрельські кози маленькі, зростом до 70 см, а вага - максимум 60 кг. У рік дають до 800 літрів жирного (близько 5%) молока.

Тогенбурзькі кози

Для виробництва сиру була виведена і тогенбурзька порода. Її батьківщина - швейцарські Альпи, але пристосовується вона до абсолютно різних умов. Тогенбурзька дійна коза дає до 1000 кг молока на рік (жирність 3-4%). Відрізнити її можна по довгій сіро-коричневій вовні і характерним білим лініям на морді. Живуть представники цієї породи 7-8 років.

Російська біла порода

Однією з найпопулярніших в СНД порід є біла російська. Вона відрізняється підвищеною витривалістю і невибагливістю до кормів. Російська молочна коза обійдеться вам дешевше, ніж породи, які мають закордонне походження. Але перед тим як вибрати молочну козу російської породи врахуйте, що продуктивність у неї нижче. За рік вона дає не більше 600 літрів молока.

Російські білі кози також використовуються для отримання шкіри.

Нубійська порода

Представники цієї породи великі: мають зріст близько 90 см в холці і вага до 130 кг. Кози активні, відрізняються хорошим характером. Масть мають різну, але відрізнити їх легко по довгим вухам.

Дійна коза нубійської породи дає до 900 кг молока за рік. Його жирність при цьому становить 4,5-5%. За один окіт коза приводить 3-4 козеняти. Єдиний недолік породи - висока вартість.

Альпійські молочні кози

Альпійська порода поширена в Швейцарії і Франції. Дуже плодовита і продуктивна. У день дає 4 л молока жирністю 3,5%. Рекордний річний удій, який показала альпійська молочна коза - 1600 кг. Також їх розводять для отримання м'яса.

Так як порода досить агресивна, то рекомендується утримувати її окремо або обрізають роги.

Камерунська порода

Камерунську карликову козу з натяжкою можна віднести до молочних порід. Хоча щодо своєї маси вони мають високу продуктивність, але в день вони дають не більше 2 літрів.

Молочна коза камерунської породи має вагу 15 кг, і часто утримується як декоративна. Відрізняється високою тривалістю життя - 12-15 років. Характерно, що продуктивність залишається на одному рівні протягом усього цього терміну життя.

Чеські бурі

Чеська порода дійних кіз досить молода, і була зареєстрована тільки в 70-х роках минулого століття. Широкого поширення вона ще не отримала, але часто використовується в селекції для поліпшення інших порід.

Зростання в загривку чеських кіз від 65 до 80 см, вага 50-85 кг. Спокійні, легко прив'язуються до господаря. У рік дають 800-1000 літрів молока з жирністю до 4,5%.

Таблиця продуктивності

Название молочной породы Дневной удой, л Годовая продуктивность, л Жирность молока, %
Зааненская 5 600-1200 4,5
Мегрельская 1-2 400-800 5
Тоггенбургская 2,5 до 1000 3-4
Русская белая 2,5-3 500-600 4-5
Нубийская 4-5 900-1000 4,5-5
Альпийская 4 800-1200 3,5
Камерунская 1-2 400-600 4,5-6
Чешская бурая 4-6 800-1000 3,6-4,5

Перед покупкою дійної кози певної породи, ознайомтеся з таблицею. Через те, що кози мають різну тривалість лактації, або в рік можуть призвести не 2 приплоду, а один, загальна річна продуктивність кози може бути нижче при більшій добовій кількості молока.

Якщо ви скористаєтеся цими порадами про те, як вибрати молочну козу, то напевно поповните своє господарство корисними і продуктивними тваринами. Тут можна обрати доїльні апарати для кіз

Інші статті та новини
Хітові товари
  1. Доїльний апарат Дамілк АІД-1 "Нержавійка"
    11 900 ₴
  2. Доїльний апарат Дамілк АІД-1 "Євро 240-оригінал" П
    12 300 ₴
  3. Доїльний апарат Дамілк АІД-10 "Нержавійка"
    10 400 ₴
  4. Доїльний апарат Дамілк АІД-10 "Євро 240-оригінал" П
    11 250 ₴
  5. Доїльний апарат Дамілк АІД-10 "Коза" (Євро) 1/1 П
    11 500 ₴
  6. Доїльний апарат Дамілк АІД-10  "Коза" (Євро) 1/1 П (два відра)
    13 650 ₴