Як підготувати корову до отелення
Термін вагітності (тільності) корови становить від 9,3 до 9,7 місяців. Середнім значенням вважається 285 днів. За 2 місяці до отелення починають підготовку корови. У цей час їй забезпечують посилений догляд, який спрямований на набір ваги.
Термін вагітності (тільності) корови становить від 9,3 до 9,7 місяців. Середнім значенням вважається 285 днів. За 2 місяці до отелення починають підготовку корови. У цей час їй забезпечують посилений догляд, який спрямований на набір ваги.
Підготовчий період включає в себе 3 фактори:
- припинення доїння;
- збалансоване харчування;
- підготовка приміщення для корови і теляти.
Фермери рекомендують проводити злучку так, щоб народження теляти довелося на кінець зими. Таким чином сухостій (період, коли не проводиться доїння), випаде на період найнижчої молочної продуктивності.
Запуск
Оскільки для нормального розвитку плода потрібно багато енергії, на останніх етапах вагітності корові потрібно забезпечити набір ваги. Щоб ресурси не витрачалися на синтез молока, проводиться запуск. Для телиць, які отелюються вперше, сухостійних період починають за 70 днів, для інших випадків за 60 днів до отелення.
Якщо вдало вибрати час для спаровування, то запуск випаде на місяці, коли лактація знижується сама собою. Але може статися так, що запуск потрібно буде почати, коли корова дає більше 10 л молока в день. В цей час обмежують, а потім повністю виключають видачу соковитих кормів. Знижують денну норму води. Влітку зводять до мінімуму час випасу.
Як правило, молоко перестає вироблятися протягом 5-6 днів. Завдяки цьому вся енергія і корисні речовини, що одержуються з їжі, спрямовуються на розвиток теляти і підвищення маси.
Раціон
На період запуску перестають давати соковиті та концентровані корми. Основний раціон становить сіно. Денну норму видачі знижують до 80%. Після 10 дня сухостою починають давати 100% кормів, після 20 – 120. При цьому не слід перегодовувати корову, так як підвищення ваги більш ніж на 10% може призвести до ускладнення пологів.
У другій декаді сухостою відновлюють видачу калорійних кормів: висівок, зернового фуражу. У третій декаді їх кількість збільшують. Також в раціон додають силос, сінаж, буряки.
Годівля здійснюється 3 рази в день. Рекомендується дотримуватися суворий режим, дотримуватися періодичність видачі кормів.
Місце утримання
Найпізніше за 10 днів до отелення, корову переводять в окреме приміщення. Влітку припиняють випас, але роблять прогулянки по 2-4 години в день. Місце утримання містять в чистоті, регулярно прибирають. Корову вичісують, змінюють солом'яну підстилку.
У зимовий період, при вмісті в приміщенні, слід дотримуватися світловий режим. Днем лампи залишають включеними, а на ніч відключають.
Загін для теляти
Теляти не можна утримувати разом з матір'ю. Тому його переводять в окремий загін. При цьому його бажано облаштувати поруч, щоб тварини почували себе комфортно. При необхідності роблять опалення. У перші дні теляті дають їсти самостійно, але поступово відлучають від матері.
Доїльний апарат можна використовувати через тиждень після отелення. В цей час молоко вже стає нормальної жирності. Після початку доїння теляті краще не давати смоктати вим'я, а привчати його до напування.