Що таке доїльний павук: будова, запчастини, правила вибору
Доїльним павуком називається вузол агрегату індивідуального доїння, який надівається на вим'я. Інша його назва підвісне обладнання. Його основна функція-відбір молока, який проводиться під впливом вакууму.
Доїльним павуком називається вузол агрегату індивідуального доїння, який надягається на вим'я. Інша його назва підвісне обладнання. Його основна функція — відбір молока, що виробляється під впливом вакууму.
Консультант інтернет-магазину DaMilk розповів, з чого складається доїльний павук, пояснив його принцип роботи.
Що відноситься до підвісного обладнання
Найпопулярніші доїльні павуки відносяться до типу «Майга». Вони використовуються на апаратах серій АІД, УІД-10 (ДаМілк), Буренка, Гамак, Доярочка.
Рабочий вузел складається з:
- стаканів;
- соскової гуми;
- колектора в зборі;
- розподільник вакууму.
Соскова гума закріплена в стакані. Верхня частина (головка) закріплена за допомогою присоска. У нижній частині стовбура є посадковий рубець, який фіксує гуму знизу. Молочна трубка надівається на патрубок колектора.
Штуцер доїльного стакана з'єднаний з розподільником вакууму за допомогою силіконових шлангів. Розподільник зафіксований на підставі колектора.
Залежно від моделі використовуються запчастини з різних матеріалів. Призначення (для корів або для кіз) впливає на комплектацію павука.
Принцип роботи доїльного павука
Між стінкою стакана і гумою утворюється вільне місце — міжстінний простір. Під час такту смоктання в просторі утворюється вакуум, внаслідок чого гума притискається до корпусу доїльного стакана. При роботі пульсатора відбувається зміна такту смоктання і стиснення. Стиснення відбувається, коли в міжстінному просторі тиск вирівнюється з атмосферним.
Смоктання відбувається під впливом постійного вакууму. При скороченні гуми відбір молока припиняється. Це потрібно, щоб не травмувати сосок. Якщо на нього буде довго впливати вакуум, але порушується кровообіг, підвищується ризик пошкодження шкірних покривів і молочних проток.
Молоко по молочній трубці соскової гуми потрапляє в основну камеру колектора. У кришці знаходиться клапан. Клапан виконує дві функції:
- Спрощує надягання доїльного павука. Клапан закривають, стакани надягають на соски. Далі клапан відкривають, і завдяки вакууму павук тримається на вимені.
- Прискорює відтік молока з камери. У зафіксованому стані клапан закриває отвір в кришці колектора. При цьому є невеликий проток, через який забирається невелика кількість повітря. Завдяки цьому молоко швидше потрапляє в шланг і доїльне відро.
Запчастини до підвісного обладнання
У міру використання може знадобитися заміна деяких комплектуючих доїльного павука. Це пов'язано зі зносом або з пошкодженням. Зношуються гумотехнічні вироби. Так, соскова гума вимагає регулярної заміни.
Внаслідок падіння або удару можуть бути пошкоджені наступні запчастини:
- підстава колектора;
- доїльний стакан;
- кришка колектора.
Щоб зменшити ймовірність поломок, рекомендується купити металеві запчастини до доїльного павуку. Вони можуть бути зроблені з нержавіючої сталі або алюмінію. Використання металів підвищує надійність, але також позначається на ціні обладнання.
Додаткові пристосування
Спрощують використання підвісного обладнання затиск соскової гуми і хрестовина. Затиск надівається на молочну трубку. Він дозволяє перекрити окремий стакан. Робиться це, щоб припинити смоктання з порожніх часток вимені (вони можуть видоюватися нерівномірно внаслідок фізіологічних особливостей окремої тварини).
Хрестовина дозволяє скріпити шланги так, щоб склянки не розходилися в різні боки. таким чином спрощується надягання і зняття.
Як вибрати доїльний павук
Фахівці магазину DaMilk поділилися рекомендаціями щодо вибору підвісного обладнання до доїльного апарату. В першу чергу уточнюється сумісність з конкретною доїльної установкою. Далі звертають увагу на систему доїння, так як для синхронного і почергового доїння використовуються різні види розподільників вакууму.
Для корів
Оскільки корова може вдарити павук, а також він може впасти через погану фіксацію, рекомендується вибирати моделі з металевою основою і склянками. Це підвищує надійність і вагу обладнання. Вага потрібена для того, щоб відбувався сильний масаж сосків і вимені, що стимулює припуск молока. Якщо доїльний павук буде занадто легкий, то віддача молока може не відбутися (особливо актуально для молодих корів, при переході з ручного доїння на машинне).
Важливим моментом є обсяг колектора. Для порід корів, які дають більше 30 л молока в день, обсяг повинен бути 240 см3, якщо менше 30 — 140 см3. Якщо використовувати для високопродуктивних тварин колектор стандартного розміру, то може статися заповнення камери і стаканів, що призведе до від'єднання павука.
Для кіз
Для доїння кіз і корів можуть використовуватися однакові агрегати індивідуального доїння, але різне підвісне обладнання. По-перше, встановлюютися інші стакани і гума, по-друге, відсутній колектор. Розподіл вакууму відбувається за допомогою трійника.
На сайті Дамілк зібрані доїльні павуки різних моделей. Також в магазині можна купити окремі комплектуючі: стакани, колектори в зборі, соскову гуму. Доставка здійснюється в усі регіони: Київську, Одеську, Львівську, Херсонську та інші області. Пересилання проводиться Новою Поштою. У Харкові доставка здійснюється кур'єром компанії DaMilk.