Ярославська порода корів
Однією з кращих для помірного поясу вважається ярославська молочна порода корів. За більш ніж сто років селекції в ній вдалося вивести невибагливість, сильний імунітет і високу продуктивність.
Однією з кращих для помірного поясу вважається ярославська молочна порода корів. За більш ніж сто років селекції в ній вдалося вивести невибагливість, сильний імунітет і високу продуктивність.
Ярославська порода корів бере свій початок у кінці 19 століття. Тоді у центральних губерніях Російської імперії, вперше у Східній Європі, зробили спробу вивести власну породу великої рогатої худоби. Упор при цьому робили на кількість і якість молока.
Серйозні селекційні роботи почались у 30-х роках минулого століття. Саме тоді вдалося вивести породу у теперішньому її вигляді. В наш час основна робота направлена не так на вдосконалення, як на збереження ярославської породи.
Описання ярославської породи корів
Ярославську породу корів на фото можна легко впізнати по її характерному окрасу. Тіло чорне, живіт переважно білий, і такі самі “шкарпетки”. Роги у ярославських корів середньої довжини, світлі із чорними кінцями. Характерною ознакою є чорні круги навколо очей. Іноді зустрічаються червоно-рябі особини.
Ярославська порода має яскраво виражений екстер'єр молочного спрямування:
- велике чашоподібне вим'я;
- слабка мускулатура;
- великий округлий живіт;
- сильно виділяється кістяк (ребра, п'ясти, круп чітко видні).
За описами ярославська порода корів низькоросла. Зріст вони мають до 130 см, довжина тулуба 1,5-1,6 метри. Груди глибокі й вузькі (≈35 см), зі звисаючою шкірою. Вага телят після народження досягає 35 кг. Дорослі корови мають масу 470-550 кілограмів. Бики більші — в середньому 7 центнерів, але 6-7 літні плідники важать до тони.
Показники продуктивності
Ярославська порода корів за характеристиками продуктивності трохи поступається передовим зарубіжним породам. При створенні хороших умов одна корова дає до 5000 кг молока на рік. Оптимальний період лактації складає 305-310 днів, зі сухостійним періодом в 2 місяці.
Необхідно пам'ятати, що у ярославської породи показники продуктивності відходять на другий план перед якістю молока. Воно багате на мікроелементи, жири (4,2%) і білок (3,5%). Завдяки цьому молоко ярославської породи підходить як для вживання, так і для приготування сирів, вершків, масла. Для порівняння у молоці голштинських корів, які дають 5-7 тисяч кілограмів молока на рік, його жирність складає всього 3,3%,а вміст білків до 3,2%.
Для отримання максимальних надоїв корів рекомендують утримувати на племінних фермах, і забезпечувати повноцінним збалансованим харчуванням.
Інші переваги ярославської молочної породи корів
Незважаючи на те, що порода виводилась виключно як молочна, бик ярославської породи може бути відгодований для забою. Корисний вихід у них складає 52-57% від загальної маси тварини. При спеціальному відгодовуванні ярославської худоби цей показник підвищується до 62%.
Забивають биків починаючи з 18 місяців, коли закінчується інтенсивний ріст. До цього моменту його маса сягає 450 кг. Довше 30 місяців відгодовувати “ярославок” не рекомендують — у цьому віці темпи росту сильно знижуються, і витрати на утримання не виправдовуються. До цього часу бугай має вагу до 6 центнерів.
Швидше набір ваги відбувається після кастрації бичків. Крім того, це позитивно відзначається на якості м'яса.
Ярославська корова за описами — одна із найбільш витривалих і невибагливих порід. Тварини після перевезення швидко пристосовуються до місцевих умов, легко переходять на нове харчування. Не слід забувати й про хороший імунітет корів — хворіють вони зрідка, а якщо все ж захворіють, то видужують без ускладнень.
Правильне харчування для молочних корів
Щоб ярославська порода корів давала більше молока, в її раціоні обов'язково повинні бути соковиті рослини. У літній час дають свіжу траву, взимку — коренеплоди, в основному кормовий буряк.
У сухостійний період, коли корова не дає молоко, кількість соковитих кормів, які видаються, можна скоротити, але виключати з раціону їх повністю не можна. Головним джерелом білків є концентровані корми: комбікорм, макуха, висівки. Їх можна замінити на мелену кукурудзу чи ячмінь, або на їх суміш.
Серед грубих кормів перевагу слід віддавати сіну чи сінажу. На другому місці йде солома. Використовувати для годування силос треба із обережністю.
В літній час, коли корови утримуються на випасі, їх необхідно підгодовувати ввечері і зранку. При цьому в їжу додають кісткове чи рибне борошно, яке слугує головним джерелом мінералів та мікроелементів тваринного походження. Особливу увагу цьому приділяють в період вагітності, коли відбувається формування скелету теляти.
Впливає харчування і на характеристики бика. Якщо його вирощують для забою, то для більш швидкого набору маси в “меню” повинно бути більше концентрованих кормів. Бики-плідники не повинні недоїдати чи переїдати, адже для них однаково шкідливими є недобір маси і зайва вага. Обов'язково в їх раціоні повинен бути присутній протеїн у вигляді соєвого жмиху чи спеціальних харчових добавок (близько 120 г на день). Концентровані корми в раціоні племінного бика повинні складати 35-40%.
Нюанси розведення ярославської породи
Ярославська корова чудово підходить для розведення завдяки своїй невибагливості. Оптимальною для неї буде лісова зона, але вона добре переносить умови степів і лісостепів. Облаштування загонів для ярославок не потребує ніяких особливих пристосувань. В теплі пори року вони чудово відчувають себе під відкритим небом.
Особливі умови необхідно створювали тільки для новонароджених телят, а також для корів перед отеленням. Їх утримують ізольовано від стада в опалюваному приміщенні. Не припустима різка зміна температури. Підстилку регулярно, не рідше одного разу на день, змінюють.
Телиця ярославської породи досягає статевої зрілості у півтора роки. Першу злучку роблять в 18-20 місяців. Рекомендується запліднення проводити в одну й ту саму пору із періодичністю в один рік.
Отелення, як правило, проходить легко, і втручання людини не потребується.
Ярославська порода корів не дуже плодовита. За репродуктивний період вона приводить 5-6 телят, після чого із заплідненням починаються труднощі, вагітність протікає складніше.
Підходить ярославська молочна порода корів як для домашнього утримання, так і для ферм. Але слід розуміти, що найкращі показники продуктивності отримують в племінних господарствах. При утриманні на прив'язі чи у стійлі корова дає близько 3000 кг молока на рік. Не менш важливо для великих ферм те, що ярославські породу легко привчати до апаратного доїння.
Ціна корови ярославської породи
Слід одразу зазначити, що купити у нас в країні ярославську корову проблематично. Незважаючи на всі свої переваги вона не отримала широкого поширення, і скоріше за все її доведеться “виписувати” із племінних господарств Ярославської, Тверської чи Вологодської областей Росії.
Доросла корова ярославської породи, вартість якої в перерахунку на гривні коливається від 30 до 45 тисяч гривень, може показатися не найкращим вкладенням. Краще купувати молодняк: вже самостійних телят легше транспортувати, і коштують вони у межах 6000-9000 гривень. Дорожче за все обійдеться бик ярославської породи. Вартість статевозрілого бика може сягати 70 000, хоча, як правило, знаходиться в районі 35 тисяч гривень.