Чим годувати козу взимку

11 січня 2020

Кожен господар, який утримує тварин, рано чи пізно стикається з проблемою налагодження для них повноцінного раціону в холодну пору року. Нестача свіжих продуктів, трави та загальне ослаблення імунітету може стати причиною проблем у кіз й іншої худоби з травною системою.

Кожен господар, який утримує тварин, рано чи пізно стикається з проблемою налагодження для них повноцінного раціону в холодну пору року. Нестача свіжих продуктів, трави та загальне ослаблення імунітету може стати причиною проблем у кіз й іншої худоби з травною системою.

Влітку, коли є можливість випустити козу на вигін, тварина може самостійно «відкоригувати» нестачу необхідних для організму поживних речовин. Взимку ж вони майже постійно знаходяться в приміщенні. Як же правильно скласти план харчування? Читайте далі.

Як правильно годувати козу в холодну пору року

Щоб з годуванням не виникало якихось труднощів, а тварини залишалися здоровими, включіть в раціон кіз сіно з дрібного різнотрав'я.

Заготовити його досить просто. Вранці скосіть траву і розташуйте її для просушування. Якщо день сонячний, то залиште її на відкритому просторі. Якщо ж погода похмура і ви відчуваєте вологість, то краще розташувати покіс під навісом або в приміщенні. Коли трава підсохне, зберіть її в невеликі стоги на триногах. Це дуже зручно, тому що подібний пристрій дозволяє зберегти в центрі достатню кількість повітря. Температура не піднімається та дозволяє цим стожкам повністю висохнути протягом 1-2 днів.

Якщо погода стоїть спекотна, трава почне прогріватися вже на другий день. У ній розвиваються мікроорганізми. Після кількох днів такого нагріву стоги можна розкидати для остаточного просушування.

За допомогою такої трави ви забезпечите кіз величезною кількістю білку, джерело яких - ті самі мікроорганізми. Після того, як сіно остаточно висихає, перевезіть його на сінник перед тим, як випаде вечірня роса. Такій траві притаманний особливий приємний аромат чаю навіть після висушування. При чому, такий запах зберігається всю зиму.

Важливо не перетримувати таку траву при високих температурах. У такому випадку всі живі організми просто загинуть, і сіно почне пахнуть гниллю.

Якщо стебла заготовленої трави довгі, то їх краще подрібнити. Так тваринам буде простіше їх їсти та перетравлювати. Для цього використовується січкарня. З таким пристроєм ви отримаєте сіно з фракцією від 1 до 5 см. Це буде залежати від кількості встановлених ножів. Чим їх менше, тим крупніше буде порізано сіно.

Рекомендуємо ще один рецепт неймовірно поживного корму. Сіно, пропущене через січкарню, залийте окропом. Додайте 3 столові ложки солі, 4 столові ложки цукру й гніт. Що стосується кількості води, то орієнтуйтеся на той рівень, коли гніт буде повністю в неї занурений.

Всю цю суміш залиште настоюватися на ніч. Вранці насипте в набряклу масу сухе сіно в співвідношенні 1:1 і ретельно перемішайте. Кози такий корм поїдають з великим апетитом.

Запам'ятайте ще один значний момент в годуванні кіз сіном. Не потрібно його заздалегідь дозувати та обчислювати розмір кожного прийому. Насипайте в годівницю їжу в міру того, як вона спорожніє, щоб тварини не голодували.

Чим годувати кіз в зимовий період окрім сіна

Крім сіна сміливо вводьте в раціон тварин корми із зернових культур, наприклад, вівса, ячменю, кукурудзи чи пшениці. Змішувати їх можна в будь-якому співвідношенні, але рекомендується віддавати перевагу вівсу. Давайте їх тваринам разом з подрібненими плодами.

Соковиті коренеплоди та плоди також повинні бути присутніми в зимовій «дієті» кіз. Це морква, буряк, кабачки, гарбуз тощо. Це стосується і картоплі. Давайте його худобі в сирому або вареному вигляді, попередньо змішавши з іншими частинами разового пайка.

Кількість такого виду корму визначається в залежності від ваги та стану здоров'я тварини. В середньому, на добу для однієї кози необхідно до 2 кг коренеплодів і плодів.

Щоб задовольняти потребу тварин в мінералах і кальції, додавайте в деякі прийоми їжі сіль та крейду. Досить буде по 1 чайній ложці кожної речовини.

Не варто уникати хлібу. Особливо якщо він зроблений з зерна грубого помелу. Використовуйте його в якості ласощів-заохочення до та після доїння. Це стосується і сухарів.

Чи можна годувати кіз молочними продуктами

Рекомендується вводити невелику кількість молока (до 100 г) для кози з кожного доїння. У ньому безліч корисних вітамінів та мікроелементів, які позитивно впливають на подальшу «молоковіддачу» кожної тварини.

Зверніть увагу також і на сироватку. Дають її окремо від води. На сироватці можна настоювати трави на кшталт лопуха, кропу, кульбаби тощо з додаванням цукру. У підсумку вийде міцний напій по типу квасу.

Які віники краще давати козам

Якщо у вас немає можливості виводити кіз до лісу, то заготовлені заздалегідь віники вас врятують. Але не потрібно готувати їх занадто багато. Судячи з досвіду, кози з'їдають лише третину всіх віників.

В кінці жовтня або на початку листопада, коли листя осипається найбільш активно, зберіть його і засушіть на сонці. Для віників же достатньо наламати гілок і залишити їх в сухому теплому приміщенні, наприклад, на горищі. Не робіть їх занадто довгими, щоб тварині було легше об'їдати його з усіх боків. Одного в день для кози буде цілком достатньо. Для віників підходять навіть хвойні дерева, після них надої залишаються високими до самого окоту.

Як годувати в зимовий період вагітну козу. Харчування кози після народження потомства

Для вагітної кози краще робити упор на сіно, віники з дерев та кущів. Кількість же коренеплодів варто знизити. В іншому випадку козенята народжуються набряклими і нежиттєздатними. Також і для кози такий окот виявиться вельми важким, і відновлюватися вона буде довше.

Протягом першого тижня після окоту не міняйте раціон тварини. По закінченню 7 днів можна збільшити кількість коренеплодів та суміші зернових таким чином, щоб поступово вивести тварину на «меню» кіз для отримання молока.

Як годувати в зимовий період дійну козу

Для дійної кози важливо наблизити зимовий раціон до літнього. Тобто, підвищити дольову частину сіна з різнотрав'я, а також зернових культур та соковитих коренеплодів. Завжди залишайте доступ тваринам до гілок чагарників та дерев.

У тому випадку, якщо вам потрібне збільшення надоїв, то відкоригуйте раціон: збільште кількість зерна різних видів. Але не зловживайте цим. Зернова суміш може викликати застої в травленні, які іноді закінчуються смертю кози.

Дотримуючись всіх рекомендації, ви досягнете збереження обсягу надоїв навіть в холодну пору року. Щоб обслужити значну кількість тварин і отримати молоко високої якості, вам знадобиться доїльний апарат для кіз. З ним доїння відбувається швидко і виважено.

Купити станцію індивідуального доїння за ціною виробника можна в магазині ДаМілк. Вам гарантується професійний сервіс, швидка доставка і своєчасний ремонт в разі необхідності.

Інші статті та новини
Хітові товари
 1. Доїльний апарат Дамілк АІД-1 "Коза" (Євро) 1/1 А
  11 600 ₴
 2. Доїльний апарат Дамілк АІД-1 "Коза" (Євро) 1/1 П
  11 700 ₴
 3. Доїльний апарат Дамілк АІД-1 "Коза" (Синхронна) 1/2 П
  13 850 ₴
 4. Доїльний апарат Дамілк АІД-10 "Коза" (Євро) 1/1 П
  11 500 ₴
 5. Доїльний апарат Дамілк АІД-10 "Коза" (Євро) 1/1 П (два відра)
  13 650 ₴
 6. Доїльний апарат Дамілк АИД-10 "Коза" (Євро) 1/1 Н
  11 550 ₴
 7. Доїльний апарат Дамілк АИД-10 "Коза" (Євро) 1/1 Н (два відра)
  19 510 ₴